• z.polkowski@ujw.pl

Pierwsze kroki w druku 3D

Pierwsze kroki w druku 3D

Drukowanie przestrzenne jest to proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Do drukowania takich modelów stosuje się drukarki 3D. Ma duże zastosowanie niemalże w każdej dziedzinie. Taki druk jest wykorzystywany do produkcji:

 1. Prototypów części do urządzeń i maszyn w dziedzinach:
  • przemysłowych
  • lotniczych
  • motoryzacyjnych
  • implantów w medycynie i chirurgii
 2. Przedmiotach codziennego użytku takich jak:
  • zabawki
  • etui na telefony
  • klucze
  • breloczki
  • narzędzia
  • foremki do ciast

drukarka1 drukarka2Do drukarek 3D używa się materiałów takich jak plastik, metal, ceramika, guma itp. Drukowanie polega ono na utworzeniu warstwy i nakładaniu warstwy danego materiału o pewnej grubości na stole drukarki. Gdy dana warstwa zostanie ukończona, zostaje nałożona na tę warstwę kolejna warstwa.  Np. przy druku z ABS, strumień rozgrzanego, pół-płynnego plastiku zostaje wstrzyknięty na   stół roboczy wg określonego wzoru, a gdy zastygnie nakładana jest kolejna warstwa.

Dnia 20 listopada 2015 roku miało miejsce spotkanie koła naukowego Wirtualnej Organizacji Działań. Było to pierwsze spotkanie związane z drukarką 3D. Na początku zajęć zapoznaliśmy się z działaniem drukarki 3D. Mieliśmy za zadanie wydrukować znalezione w sieci obiekty trójwymiarowe. Studenci Maciej Skowronek oraz Mateusz Cyranowski przygotowali wydruki testowanych projektów ze strony thingiverse.com. Student Maciej Skowronek przygotował medalion z gry Wiedźmin III Dziki Gon, zaś student Mateusz Cyranowski wydrukował gwizdek.

medalionAutor: Maciej Skowronek medalion z gry Wiedźmin III Dziki Gon

gwizdek
Autor: Mateusz Cyranowski

Dnia 26 listopada 2015 roku odbyło się zebranie członków koła naukowego Wirtualnej Organizacji Działań testowaliśmy dany obiekt trójwymiarowy, który przygotował student Damian Masalski. Student pracował w programie 3D Studio MAX. Aby była możliwość wydrukowania obiektów w drukarce 3D, pliki powinny być w formacie .obj lub .stl. Następnie, został uruchomiony program o nazwie YARRH. Po wczytaniu obiektu, konwertujemy go do formatu .gcode. W tym rozszerzeniu istnienie możliwość zmiany obiektu, poprzez zwiększenia czy zmniejszenia, obrót lub ustawienie pod lepszym kątem. Potem należy podać procent wypełnienia obiektu. Kolejnym krokiem, po wprowadzeniu modyfikacji i ustalenia wypełnienia, program następuje drukowanie.

honda
Render „I Love HONDA” z 3D Studio MAX
Autor: Damian Masalski

ilh
Wydruk rzeczywisty „I Love HONDA”
Autor: Damian Masalski

Bibliografia:
http://centrumdruku3d.pl/czym-jest-druk-3d-i-na-czym-polega/

Artykuł napisała:
Katarzyna Gruszczyńska

Maciej Skowronek
Maciej Skowronek