• z.polkowski@ujw.pl

Echa Opolskiego Festiwalu Energetyki

Echa Opolskiego Festiwalu Energetyki

 

Artykuł na temat nowoczesnego systemu produkcji energii elektrycznej oraz wykorzystania informatyki w pomiarach pogodowych powstał w związku z problematyką Opolskiego Festiwalu Ekoenergetyki, którego uczestnikami byli studenci DWSPiT.

 

Przejrzyste ogniwa fotowoltaniczne

Naukowcy pracujący na Michigan State University (MSU) stworzyli właśnie kompletnie  transparentne panele słoneczne, które już niebawem mogą zastąpić tradycyjne okna. Co więcej, nowy wynalazek ma ogromny potencjał, bo można go zastosować także we wszystkich przedmiotach, z których korzystamy patrząc przez „szybkę”, tj. smartfonach, tabletach czy nawet szybach samochodowych 1.

transparentsolarcells-2

Fot. geekweek.pl

W odróżnieniu od standardowych paneli fotowoltanicznych korzystających głównie z energii światła widzialnego, urządzenia opracowane przez MSU absorbują bowiem promieniowanie niewidzialne dla ludzkiego oka – zdaniem naukowców można je „zaprogramować”, np. do absorpcji jedynie promieniowania ultrafioletowego. Naukowcy użyli przejrzystego koncentratora słonecznego (TSLC), który składa się z organicznych soli, które przechwytują wyłącznie światło o wybranej, niewidzialnej gołym okiem długości fal (ultrafiolet i podczerwień) i przesyłają je w kierunku swojego brzegu (czyli ramki okna), gdzie znajdują się klasyczne ogniwa fotowoltaiczne przekształcające to światło w elektryczność.

Na razie wynalazek ten ma sprawność wynoszącą około 1%, lecz naukowcy sądzą, że w zasięgu ręki jest wynik zbliżony do 5%. Nie jest to wiele, ale gdybyśmy zamienili każdą klasyczną szybę właśnie na taką to z powodzeniem moglibyśmy zaspokoić dużą część naszych potrzeb energetycznych 2.

Technika  ta jest wciąż w bardzo wczesnym stadium rozwoju, ale są duże szanse, że za jakiś czas znajdzie powszechne zastosowanie, do tego  jej twórcy są przekonani, iż jej koszt nie będzie specjalnie wygórowany.

 

[1].http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/adom.201400103/abstrakt

[2].http://www.geekweek.pl/aktualnosci/20466/rewolucja-w-energetyce—przejrzyste-panele-sloneczne/2

 

 

Oprogramowanie stacji meteorologicznych

Nowoczesne stacje pogodowe to zespół elektronicznych urządzeń pomiarowych służący do mierzenia natężenia czynników pogodowych. Do analizowania ich pracy potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie pozwalające na bieżące śledzenie zmian oraz prowadzenie szczegółowych statystyk. Na rynku znajdziemy komercyjne, płatne programy oraz projekty opensource’owe, rozwijane przez ich użytkowników. Wszystkie pozwalają na pozyskiwanie informacji cennych z globalnego punktu widzenia (jak na przykład zmiany klimatu) a także lokalnego (sprawdzanie terenu pod kątem opłacalności upraw, inwestycji energetycznych).

 

ruskers

Fot.weewx.com [1]

 

Oprogramowanie pozwala śledzić aktualne pomiary, jak i prowadzić statystykę długoterminową. Ilość funkcji programu jest zależna od ilości urządzeń pomiarowych, standardem jest termometr, barometr oraz anemometr,  ewentualnie przyrządy do pomiarów promieniowania słonecznego. Dodatkowo w miarę możliwości program może okresowo kalibrować urządzenia, na których zdalna kalibracja może zostać przeprowadzona.

Pomiary pogodowe na konkretnym obszarze mają ogromne znaczenie dla inwestycji energetycznych. Pozwalają na określenie najefektywniejszego miejsca na lokalizowanie inwestycji takich, jak elektrownie słoneczne czy też elektrownie wiatrowe.

[1].http://www.weewx.com/screenshots/ruskers.png

Adrian Białek
Adrian Białek

2 533 komentarze

moncler jacketsPosted on  10:09 pm - Gru 16, 2018

My spouse and i got quite cheerful when John managed to finish off his reports from your precious recommendations he gained while using the site. It’s not at all simplistic to just continually be giving freely secrets the others could have been trying to sell. So we grasp we’ve got you to be grateful to for that. All of the explanations you made, the easy web site menu, the relationships your site give support to engender – it’s got all astounding, and it is letting our son in addition to us imagine that that theme is enjoyable, which is certainly seriously vital. Thanks for all the pieces!
moncler jackets http://www.monclerjacket.net

chrome heartsPosted on  11:50 am - Gru 21, 2018

I really wanted to write down a brief comment to be able to appreciate you for those awesome pointers you are writing on this site. My extended internet look up has finally been paid with beneficial suggestions to go over with my close friends. I ‚d claim that most of us site visitors are truly endowed to live in a useful website with many brilliant people with good suggestions. I feel truly lucky to have encountered your entire website page and look forward to many more exciting minutes reading here. Thanks once again for all the details.
chrome hearts http://www.chromehearts.com.co

ShelbyPosted on  4:19 am - Mar 8, 2019

When someone writes an article he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how a
user can be aware of it. So that’s why this article is outstdanding.
Thanks!
kamagra pill
Kamagra jelly ([url=http://kamagrainus.com/]kamagrainus.com[/url])