• z.polkowski@ujw.pl

Interaktywna witryna internetowa

Interaktywna witryna internetowa

Mariusz Niedźwiecki, Błażej Abramek

Studenckie Koło Naukowe WOD:

Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i techniki w Polkowicach

 

Dynamiczny rozwój usługi internetowej www spowodował, że mamy możliwość stosowania coraz doskonalszych metod tworzenia witryn internetowych.

Powstają nowe narzędzia programistyczne, które w znacznym stopniu ułatwiają proces tworzenia jak i skracają jego czas.  W celu zidentyfikowania aktualnie stosowanych technik, metod oraz zasad przeprowadzono analizę wybranych witryn internetowych uczelni wyższych w Polsce jak i zagranicą.  Następnie przeprowadzono analizę porównawczą serwisów pod względem takich aspektów jak: kod źródłowy, zastosowane metody programistyczne, walory estetyczne.


 

Przeprowadzone badania pozwoliły na wyszczególnienie technik programistycznych: HTML, JavaScript, Flash, CSS, PHP i MySQL oraz system zarządzania treścią CMS, który pozwala na tworzenie witryny internetowej z poziomu przeglądarki internetowej. CMS wydaje się być rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przez wielu twórców stron internetowych. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że aktualizację oraz modyfikację witryny może przeprowadzać osoba nie posiadająca wykształcenia informatycznego. Z tego powodu powstaje wiele witryn informacyjnych, prezentacyjnych (np. strony miasta, jednostek administracyjnych), po rozbudowane serwisy tematyczne, sklepy internetowe, galerie zdjęć czy magazyny plików.

  • HTML
  • JavaScript
  • Flash
  • CSS
  • PHP
  • MySQL

System CMS może być zastosowany wszędzie tam, gdzie redagującym osobom brakuje wiedzy programistycznej, gdzie najważniejsza jest treść i aktualność serwisu. CMS łączy w sobie cechy zaawansowanych funkcji z prostotą użytkowania. Różnica pomiędzy wykorzystaniem edytorów HTML a systemami CMS polega na tym, że edytory pozwalają redagować dokumenty zawierające ustaloną treść. Aby ją zmienić, trzeba zmodyfikować dokument z treścią strony poprzez edycję kodu źródłowego. W przypadku CMS nie tworzymy stron – zarządzamy treścią: dodajemy lub wskazujemy miejsca, z których należy ją pobrać, kopiujemy, przenosimy, usuwamy. Natomiast strony www generuje CMS na podstawie właściwości pozycji menu i pozycji modułów.

Połączenie skryptów PHP, Javascript z dodatkowym wsparciem technik CSS i HTML pozwala tworzyć przejrzyste i wygodne serwisy internetowego. Opracowane serwisy mogą być wykorzystywane w usprawnianiu wzajemnego przekazywania wiedzy w procesie nauczania. Praca zawiera przegląd aktualnie wykorzystywanych metod tworzenia witryn internetowych. Przeprowadzona analiza wybranych witryn internetowych funkcjonujących w kraju jak i poza granicami pozwoliła na wskazanie aktualnie stosowanych metod programistycznych. Analiza została zawężona do witryn uczelni wyższych. Poszczególne witryny porównano pod względem takich aspektów jak: rodzaj menu, zastosowane techniki programistyczne, animacje oraz kolorystyka. Zebrany materiał pozwolił na opracowanie wniosków. Podkreślić można to, że profesjonalna witryna  powinna wykorzystywać kilka technik programistycznych (HTML, FLASH, CSS, JavaScript, CMS)

W pracy zostały zawarte informacje związane z różnymi metodami tworzenia stron WWW. Przeprowadzone badania wybranych serwisów internetowych pozwoliły na wyciągnięcie wielu wniosków dotyczących skutecznego i prawidłowego tworzenia witryn internetowych. Istotne jest to że trudno wskazać jeden język bądź metodę opisu stron www, która spełniłaby oczekiwania programisty jak i odbiorcy. Optymalnym rozwiązaniem chwili obecnej jest wykorzystanie kilku technik jednocześnie. Interesującym i skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie systemu zarządzania treścią CMS. Jest to metoda która posiada wiele ograniczeń wynikających z daleko posuniętej automatyzacji, jednak pojawiające się ulepszenia i nowe wersje tego typu rozwiązań pozwalają stwierdzić, że te ograniczenia i niedogodności będą minimalizowane. Przykładem dynamicznie rozwijającego się systemu CMS Open- Source  może być Joomla.  Zastosowanie dotykowych technik takich jak Flash, JavaScript oraz ingerencja w kod źródłowy wygenerowany w CMS, powoduje , że witryna spełni oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Dodatkowym atutem prezentowanego rozwiązania jest łatwa modyfikacja i skalowalność.

Przeprowadzona analiza badawcza, opracowane wnioski pozwoliły na podjęcie próby opracowania witryny internetowej laboratorium WOD w Polkowicach. Do opracowania serwisu WWW wykorzystano system zarządzania treścią CMS Joomla w wersji 1.15. Przeprowadzono instalację i konfigurację oprogramowania joomla na serwerze WWW. Następnie przeprowadzono modyfikację kodu źródłowego, zmodyfikowano grafikę oraz zaimplementowano elementy wykonane w technologii JavaScript, Flash. Dodatkowo zaimplementowano system statystyk. Następnie serwis został poddany walidacji i testom. Wybrane zrzuty ekranowe zostały zamieszczone w opracowaniu. Zauważa się, że prezentowane rozwiązanie jest znaczną modyfikacją istniejących oraz poprzednich rozwiązań. Wynika to z podejmowanych prób poszukiwania nowych i coraz lepszych rozwiązań w zakresie tworzenia serwisów internetowych.

Joomla! to System Zarządzania Treścią [ang. Content Managment System] rozwijany przez ten sam wielokrotnie nagradzany zespół, który uczynił Mambo CMS gwiazdą wśród innych programów. Potęga Joomli tkwi w modułowej budowie. Ze składników Joomla! – jak z klocków Lego – możesz zbudować taką witrynę WWW, jaką zechcesz. Joomla! jest upowszechniany na zasadach GNU General Public License(GNU GPL). Powszechna Licencja Publiczna zapewnia swobodę upowszechniania kopii oprogramowania i – jeśli ktoś chce – umożliwia pobieranie za to opłat, ale nie pozwala pobierać opłat za samo oprogramowanie, ponieważ Joomla! jest wolnym oprogramowaniem, jest bezpłatne! GNU GPL zapewnia swobodę dokonywania zmian w oprogramowaniu lub wykorzystywania jego fragmentów w nowych wolnych programach.

Joomla! oferuje bogactwo rozwiązań umożliwiających gromadzenie i publikację: tekstów (aktualności, informacji, materiałów instruktażowych, twórczości literackiej), obrazów – ilustracji i galerii, animacji i klipów filmowych, klipów dźwiękowych, prezentacji.

Standardowe i dodatkowe składniki umożliwiają efektywne wykorzystanie Joomli w: działalności informacyjnej i edukacyjnej: prowadzeniu portali, wortali, e-learningu, prowadzeniu e-bizesu, marketingu, reklamy, promocji, agencji ogłoszeń, etc., prowadzeniu e-Urzędu – udostępnianiu informacji publicznej, obsłudze petentów, rozwijaniu wspólnot – społeczności lokalnych, religijnych, stowarzyszeń, klanów, w wykonywaniu różnych zadań związanych z zarządzaniem serwisem[1]

Jedną z największych zalet Joomli jest możliwość wykonania profesjonalnej strony WWW bez znajomości języka html czy css. Każdy przeciętny użytkownik komputera jest w stanie wykonać własną stronę WWW. Kolejną zaletą jest przejrzystość oraz nie skąplikowana budowa panelu administracyjnego. Następnym plusem jest to, że Joomla jest całkowicie darmowym oprogramowaniem według wcześniej wspomnianej licencji. Wadą tego oprogramowania jest skąplikowana instalacja na komputerze lokalnym, lecz wręcz intuicyjna instalacja na serwerze. Po zainstalowaniu Joomli konieczne jest zainstalowanie dodatkowego oprogramowania np. JCE editor, Phoca Galery czy Phoca download, gdyż standardowe oprogramowanie Joomli nie oferuje nam np. rozwiniętego edytora tekstu oraz programu potrzebnego do utworzenia galerii na stronie. Następną wadą jest mała dostępność oprogramowania do własnego tworzenia skórek. Mniej ambitni skorzystają z gotowych skórek, które znajdują się w internecie, a profesjonalne oprogramowanie do wykonania własnej skórki jest bardzo drogie.

Do opracowania strony Wirtualnej Organizacji Działań użyto Joomle w wersji 1.5.12 wraz z polską nakładką językową. Oprogramowanie jakie zostało dodatkowo zainstalowane w Joomli to JCE editor, Phoca Gallery, Phoca download oraz został zakupiony program do tworzenia profesjonalnych skórek Artisteer 2 dzięki, któremu została stworzona aktualna skóra widoczna na portalu. Dzięki programowi JCE editor otrzymaliśmy profesjonalny edytor tekstowy, dzięki Phoca Gallery mogliśmy utworzyć galerię zdjęć, a dzięki Phoca dowlnoad uzyskaliśmy możliwość wrzucenia plików na serwer, które użytkownicy tej strony mogą pobierać. Na stronie dominuje kolor jasno niebieski, menu jest bardzo rozbudowane. Znajduje się na lewej, prawej stronie oraz na górze. Dodatkowe moduły z jakich skorzystaliśmy to wyszukiwanie, sonda, logowanie, liczba gości aktualnie odwiedzających stronę oraz grafika losowa. Do umieszczania artykułów na serwerze konieczne było stworzenie sekcji, a potem kategorii, do których odpowiednio doczepiane były artykuły, które są na bieżąca aktualizowane.

Podsumowując, Joomla jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób (firm), które chcą zrobić własną, efektywną stronę internetową.


[1] http://www.joomla.pl/

Maciej Skowronek
Maciej Skowronek

30 Comments so far

Markita HindsonPosted on  10:04 pm - paź 7, 2018

Wycena stron internetowych a domen różni się między sobą. Wyceniając strony internetowe algorytmy biorą pod uwagę stronę główną i wszystkie podstrony. Natomiast wycena domen ma za zadanie wycenić samą domenę na podstawie jej popularności w internecie. Automat przy wycenie stron winnien być tak opracowany, aby rozróżniał te dwie metody. Przede wszystkim wszystkie automaty biorą pod uwagę ranking ALEXA, który odrywa jedną z podstawowych ról przy wycenie stron i domen.

http://www.wyceniono.pl

Markita HindsonPosted on  10:08 pm - paź 7, 2018

Ciekawe hmm. Polecam !

http://www.wyceniono.pl

michael kors outletPosted on  10:38 pm - gru 16, 2018

I simply wished to say thanks again. I am not sure what I might have carried out without these suggestions provided by you on my industry. It had been the alarming difficulty in my view, but considering this well-written fashion you treated that took me to weep for gladness. I’m just thankful for this help and as well , trust you comprehend what a powerful job your are providing training other individuals all through your blog. I am certain you have never got to know any of us.
michael kors outlet http://www.michaelkors-outletfactory.us.org

curry 5Posted on  12:35 pm - gru 21, 2018

My wife and i felt fortunate Jordan could round up his studies through your ideas he obtained out of the weblog. It is now and again perplexing to just find yourself releasing guidelines which often other people could have been selling. We really acknowledge we need the writer to be grateful to for this. The explanations you’ve made, the easy site menu, the friendships you make it easier to promote – it’s everything excellent, and it’s really assisting our son and the family consider that the issue is interesting, which is rather indispensable. Thank you for everything!
curry 5 http://www.curry5.us

gucci beltPosted on  8:16 pm - gru 22, 2018

I want to show my thanks to the writer just for bailing me out of such a dilemma. Just after browsing through the internet and obtaining principles which are not pleasant, I thought my entire life was done. Existing without the answers to the difficulties you’ve resolved all through your entire site is a critical case, and the ones which might have adversely affected my entire career if I had not come across the website. Your own personal understanding and kindness in dealing with all the pieces was precious. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a stuff like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for this high quality and effective help. I will not think twice to recommend your web blog to any individual who should get direction about this area.
gucci belt http://www.guccibelt.us.com

longchampsPosted on  11:04 pm - gru 23, 2018

Thanks for all your effort on this web page. Ellie really loves conducting research and it’s simple to grasp why. All of us know all concerning the powerful ways you offer effective items on this web site and therefore invigorate participation from some others on that concern while our favorite daughter is now studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You’re carrying out a first class job.
longchamps http://www.longchamp-bags.us.org

yeezy boost 350Posted on  6:32 pm - gru 24, 2018

Thank you for all your labor on this website. Kim enjoys managing investigations and it’s really easy to understand why. A lot of people know all of the powerful ways you convey precious solutions on this blog and in addition cause response from some other people about this situation plus our favorite simple princess has always been studying a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You’re carrying out a stunning job.
yeezy boost 350 http://lovebyt.es/yzyboostus

reebok outletPosted on  9:38 pm - gru 25, 2018

My husband and i felt so relieved Louis managed to round up his web research from your ideas he discovered in your weblog. It’s not at all simplistic just to always be freely giving tips which the rest have been making money from. And we also fully understand we need you to give thanks to for that. All of the illustrations you made, the easy blog menu, the relationships you aid to instill – it is most terrific, and it is helping our son and our family imagine that this issue is thrilling, which is tremendously fundamental. Thanks for all!
reebok outlet http://www.reebokoutlet.us.org

monclerPosted on  8:35 pm - gru 26, 2018

My spouse and i felt quite relieved when Chris managed to deal with his researching by way of the ideas he was given while using the weblog. It’s not at all simplistic to simply possibly be releasing points which usually others might have been trying to sell. And now we recognize we have got the website owner to give thanks to for that. Most of the illustrations you made, the simple web site navigation, the friendships you give support to engender – it’s got all exceptional, and it’s really facilitating our son and us feel that this topic is fun, and that is pretty pressing. Thanks for the whole lot!
moncler http://www.monclersoutlet.us.com

hermesPosted on  10:53 pm - gru 27, 2018

I needed to create you a bit of observation to finally say thanks again for your awesome solutions you have shown in this case. This is really surprisingly open-handed with people like you to provide extensively precisely what most people would have marketed as an ebook to make some cash for themselves, precisely considering the fact that you might well have done it in the event you considered necessary. Those points likewise worked to become a fantastic way to be sure that other individuals have a similar eagerness just like my personal own to figure out a lot more with regards to this condition. I am certain there are thousands of more pleasant periods up front for individuals that look over your blog post.
hermes http://www.hermes-handbags.us.com

nike air maxPosted on  9:21 pm - sty 28, 2019

Thanks for each of your hard work on this web site. Ellie delights in participating in investigation and it’s easy to see why. A number of us know all about the compelling mode you convey precious information by means of the web blog and as well as recommend response from other individuals about this subject matter so our child is actually learning a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are always performing a really great job.
nike air max http://www.nikeair-max.us.com

yeezy 500Posted on  8:41 am - sty 29, 2019

I and also my buddies were found to be taking note of the great techniques located on your web blog and so instantly I had a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. The boys are already as a consequence very interested to study all of them and have in effect simply been using these things. We appreciate you indeed being really accommodating and also for using some incredibly good themes most people are really wanting to know about. My honest apologies for not saying thanks to you earlier.
yeezy 500 http://www.yeezy500.us

off white jordan 1Posted on  10:21 pm - sty 29, 2019

Thanks a lot for providing individuals with an extremely wonderful possiblity to read critical reviews from this web site. It is often very beneficial and as well , packed with fun for me personally and my office peers to search your website a minimum of thrice weekly to see the new secrets you have. Not to mention, I am also always astounded concerning the terrific methods you give. Selected 3 facts in this posting are really the very best we’ve ever had.
off white jordan 1 http://www.offwhitexjordan1.com

Men Mid Star SneakersPosted on  3:12 am - sty 30, 2019

I precisely wished to appreciate you yet again. I do not know the things I would have worked on without those suggestions shared by you concerning that industry. It had become a very intimidating condition for me personally, however , encountering the expert manner you handled it took me to weep over joy. I will be thankful for this assistance and sincerely hope you know what a great job you’re doing teaching many people via your websites. I am sure you haven’t got to know all of us.
Men Mid Star Sneakers http://www.goldengoose.us.com/golden-goose-mid-star-men-mid-star-sneakers-c-47_48.html

longchampPosted on  10:04 am - sty 30, 2019

I would like to show some appreciation to the writer just for bailing me out of this particular predicament. Right after exploring throughout the internet and meeting ideas which are not productive, I was thinking my entire life was gone. Being alive minus the answers to the difficulties you’ve resolved as a result of your main article is a serious case, and the kind that would have in a negative way affected my career if I hadn’t encountered your site. Your own personal capability and kindness in handling all the details was priceless. I’m not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a stuff like this. I can also at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for this specialized and sensible help. I will not be reluctant to endorse your blog post to any person who desires care on this subject matter.
longchamp http://www.long-champ.us.com

michael kors outletPosted on  11:39 pm - sty 30, 2019

Thanks so much for giving everyone remarkably pleasant chance to read articles and blog posts from this blog. It is usually so kind plus stuffed with amusement for me and my office co-workers to visit the blog at least thrice a week to learn the new issues you will have. And indeed, I’m also at all times fascinated with all the tremendous tactics served by you. Certain 2 points in this article are easily the most beneficial I have ever had.
michael kors outlet http://www.michaelkors-outletonlines.us.com

adidas ultra boostPosted on  11:36 am - sty 31, 2019

I intended to create you that very little word to be able to say thanks over again for your personal pleasing solutions you have discussed on this website. This has been simply incredibly generous of people like you to grant unreservedly just what numerous people would have distributed as an e-book to generate some cash for themselves, even more so considering the fact that you could possibly have tried it in the event you desired. These basics likewise acted to become fantastic way to be aware that other individuals have the identical eagerness like my personal own to know the truth great deal more with regard to this matter. Certainly there are some more fun periods ahead for those who discover your blog post.
adidas ultra boost http://www.adidasultraboost.us.org

supreme clothingPosted on  11:49 am - lut 1, 2019

Thank you a lot for providing individuals with remarkably marvellous opportunity to check tips from this blog. It’s always very enjoyable and also stuffed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your blog at minimum 3 times weekly to read through the new items you have. Not to mention, I’m also always impressed with all the magnificent pointers you serve. Selected 3 facts on this page are absolutely the simplest we have all ever had.
supreme clothing http://www.supremehoodie.us.com

air jodan 6Posted on  12:25 am - lut 2, 2019

I definitely wanted to develop a small message to thank you for all of the remarkable techniques you are writing here. My time intensive internet investigation has finally been rewarded with reasonable strategies to go over with my family members. I ‚d say that most of us site visitors are very blessed to dwell in a magnificent site with so many special professionals with very beneficial principles. I feel truly grateful to have come across your entire web page and look forward to many more fabulous times reading here. Thanks a lot once more for everything.
air jodan 6 http://www.jordan6.us.com

bape hoodiePosted on  12:51 pm - lut 2, 2019

I really wanted to send a brief note so as to thank you for all of the magnificent ways you are writing here. My particularly long internet research has at the end been compensated with incredibly good strategies to write about with my friends and classmates. I ‚d say that most of us visitors are undoubtedly blessed to exist in a very good network with many perfect individuals with useful tips. I feel very blessed to have come across the website and look forward to tons of more enjoyable moments reading here. Thanks again for everything.
bape hoodie http://www.bapehoodie.us

nike cortez menPosted on  11:03 pm - lut 4, 2019

I enjoy you because of all your valuable hard work on this blog. Kate takes pleasure in managing investigations and it is simple to grasp why. Most people know all regarding the dynamic way you create both useful and interesting tips and hints via your web blog and in addition cause participation from other people on that concern then our favorite child has always been starting to learn a whole lot. Take advantage of the rest of the new year. You are always performing a wonderful job.
nike cortez men http://www.nikecortez.us.com

ysl handbagsPosted on  4:11 pm - lut 7, 2019

I in addition to my pals happened to be looking at the best procedures on your site and the sudden got a horrible feeling I never thanked you for those secrets. Most of the boys came consequently happy to read through all of them and have now quite simply been tapping into these things. We appreciate you simply being quite kind and then for having these kinds of very good information most people are really needing to be aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.
ysl handbags http://www.yslhandbags.net

adidas yeezyPosted on  4:53 am - lut 8, 2019

I actually wanted to type a simple message in order to thank you for the stunning instructions you are placing on this website. My considerable internet lookup has now been rewarded with beneficial knowledge to go over with my contacts. I ‚d declare that we site visitors actually are undoubtedly lucky to be in a great place with so many wonderful professionals with very beneficial plans. I feel very grateful to have discovered your webpages and look forward to many more brilliant moments reading here. Thank you once again for a lot of things.
adidas yeezy http://www.adidasyeezys.us.com

nike huarachePosted on  5:11 pm - lut 10, 2019

I together with my friends have been looking at the nice points located on your web blog then suddenly I got a terrible feeling I had not expressed respect to you for those tips. My ladies came as a consequence happy to see them and already have sincerely been making the most of them. We appreciate you turning out to be well kind as well as for making a decision on this form of remarkable useful guides most people are really desperate to be aware of. Our sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.
nike huarache http://www.nike-huarache.com

adidas tubularPosted on  5:17 am - lut 11, 2019

I together with my guys happened to be reading through the good techniques on the blog and before long developed a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those tips. The boys were as a result stimulated to study them and already have seriously been tapping into them. Appreciate your simply being quite helpful and also for using this kind of perfect subjects millions of individuals are really desirous to discover. My personal sincere apologies for not expressing gratitude to you earlier.
adidas tubular http://www.adidas-tubular.us.com

SeychellsPosted on  2:17 am - mar 14, 2019

Great, thanks for sharing this blog article.Really thank you! Awesome.

https://www.charteryachtashena.com/

Jordan 12 Gym Red 2018Posted on  8:19 pm - mar 22, 2019

fvffudfpylx,If you have any struggle to download KineMaster for PC just visit this site.
Jordan 12 Gym Red 2018 http://www.jordan12gymred.us/

car protection planPosted on  10:16 pm - mar 23, 2019

„I am constantnly proclaiming that its difficult to find quality help, but here is”

https://chatroll.com/profile/allde5alerpr

cheap jerseys from chinaPosted on  12:34 am - mar 24, 2019

hqdxzexwwoz,If you want a hassle free movies downloading then you must need an app like showbox which may provide best ever user friendly interface.
cheap jerseys from china http://www.cheapjerseysfromchina.us/

jordan 33Posted on  9:27 pm - mar 24, 2019

ptdbdi,Thanks a lot for providing us with this recipe of Cranberry Brisket. I’ve been wanting to make this for a long time but I couldn’t find the right recipe. Thanks to your help here, I can now make this dish easily.
jordan 33 http://www.jordan33.us/

Leave a Comment