• z.polkowski@ujw.pl

Interaktywna witryna internetowa

Interaktywna witryna internetowa

Mariusz Niedźwiecki, Błażej Abramek

Studenckie Koło Naukowe WOD:

Dolnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i techniki w Polkowicach

 

Dynamiczny rozwój usługi internetowej www spowodował, że mamy możliwość stosowania coraz doskonalszych metod tworzenia witryn internetowych.

Powstają nowe narzędzia programistyczne, które w znacznym stopniu ułatwiają proces tworzenia jak i skracają jego czas.  W celu zidentyfikowania aktualnie stosowanych technik, metod oraz zasad przeprowadzono analizę wybranych witryn internetowych uczelni wyższych w Polsce jak i zagranicą.  Następnie przeprowadzono analizę porównawczą serwisów pod względem takich aspektów jak: kod źródłowy, zastosowane metody programistyczne, walory estetyczne.


 

Przeprowadzone badania pozwoliły na wyszczególnienie technik programistycznych: HTML, JavaScript, Flash, CSS, PHP i MySQL oraz system zarządzania treścią CMS, który pozwala na tworzenie witryny internetowej z poziomu przeglądarki internetowej. CMS wydaje się być rozwiązaniem coraz częściej stosowanym przez wielu twórców stron internetowych. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że aktualizację oraz modyfikację witryny może przeprowadzać osoba nie posiadająca wykształcenia informatycznego. Z tego powodu powstaje wiele witryn informacyjnych, prezentacyjnych (np. strony miasta, jednostek administracyjnych), po rozbudowane serwisy tematyczne, sklepy internetowe, galerie zdjęć czy magazyny plików.

  • HTML
  • JavaScript
  • Flash
  • CSS
  • PHP
  • MySQL

System CMS może być zastosowany wszędzie tam, gdzie redagującym osobom brakuje wiedzy programistycznej, gdzie najważniejsza jest treść i aktualność serwisu. CMS łączy w sobie cechy zaawansowanych funkcji z prostotą użytkowania. Różnica pomiędzy wykorzystaniem edytorów HTML a systemami CMS polega na tym, że edytory pozwalają redagować dokumenty zawierające ustaloną treść. Aby ją zmienić, trzeba zmodyfikować dokument z treścią strony poprzez edycję kodu źródłowego. W przypadku CMS nie tworzymy stron – zarządzamy treścią: dodajemy lub wskazujemy miejsca, z których należy ją pobrać, kopiujemy, przenosimy, usuwamy. Natomiast strony www generuje CMS na podstawie właściwości pozycji menu i pozycji modułów.

Połączenie skryptów PHP, Javascript z dodatkowym wsparciem technik CSS i HTML pozwala tworzyć przejrzyste i wygodne serwisy internetowego. Opracowane serwisy mogą być wykorzystywane w usprawnianiu wzajemnego przekazywania wiedzy w procesie nauczania. Praca zawiera przegląd aktualnie wykorzystywanych metod tworzenia witryn internetowych. Przeprowadzona analiza wybranych witryn internetowych funkcjonujących w kraju jak i poza granicami pozwoliła na wskazanie aktualnie stosowanych metod programistycznych. Analiza została zawężona do witryn uczelni wyższych. Poszczególne witryny porównano pod względem takich aspektów jak: rodzaj menu, zastosowane techniki programistyczne, animacje oraz kolorystyka. Zebrany materiał pozwolił na opracowanie wniosków. Podkreślić można to, że profesjonalna witryna  powinna wykorzystywać kilka technik programistycznych (HTML, FLASH, CSS, JavaScript, CMS)

W pracy zostały zawarte informacje związane z różnymi metodami tworzenia stron WWW. Przeprowadzone badania wybranych serwisów internetowych pozwoliły na wyciągnięcie wielu wniosków dotyczących skutecznego i prawidłowego tworzenia witryn internetowych. Istotne jest to że trudno wskazać jeden język bądź metodę opisu stron www, która spełniłaby oczekiwania programisty jak i odbiorcy. Optymalnym rozwiązaniem chwili obecnej jest wykorzystanie kilku technik jednocześnie. Interesującym i skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie systemu zarządzania treścią CMS. Jest to metoda która posiada wiele ograniczeń wynikających z daleko posuniętej automatyzacji, jednak pojawiające się ulepszenia i nowe wersje tego typu rozwiązań pozwalają stwierdzić, że te ograniczenia i niedogodności będą minimalizowane. Przykładem dynamicznie rozwijającego się systemu CMS Open- Source  może być Joomla.  Zastosowanie dotykowych technik takich jak Flash, JavaScript oraz ingerencja w kod źródłowy wygenerowany w CMS, powoduje , że witryna spełni oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców. Dodatkowym atutem prezentowanego rozwiązania jest łatwa modyfikacja i skalowalność.

Przeprowadzona analiza badawcza, opracowane wnioski pozwoliły na podjęcie próby opracowania witryny internetowej laboratorium WOD w Polkowicach. Do opracowania serwisu WWW wykorzystano system zarządzania treścią CMS Joomla w wersji 1.15. Przeprowadzono instalację i konfigurację oprogramowania joomla na serwerze WWW. Następnie przeprowadzono modyfikację kodu źródłowego, zmodyfikowano grafikę oraz zaimplementowano elementy wykonane w technologii JavaScript, Flash. Dodatkowo zaimplementowano system statystyk. Następnie serwis został poddany walidacji i testom. Wybrane zrzuty ekranowe zostały zamieszczone w opracowaniu. Zauważa się, że prezentowane rozwiązanie jest znaczną modyfikacją istniejących oraz poprzednich rozwiązań. Wynika to z podejmowanych prób poszukiwania nowych i coraz lepszych rozwiązań w zakresie tworzenia serwisów internetowych.

Joomla! to System Zarządzania Treścią [ang. Content Managment System] rozwijany przez ten sam wielokrotnie nagradzany zespół, który uczynił Mambo CMS gwiazdą wśród innych programów. Potęga Joomli tkwi w modułowej budowie. Ze składników Joomla! – jak z klocków Lego – możesz zbudować taką witrynę WWW, jaką zechcesz. Joomla! jest upowszechniany na zasadach GNU General Public License(GNU GPL). Powszechna Licencja Publiczna zapewnia swobodę upowszechniania kopii oprogramowania i – jeśli ktoś chce – umożliwia pobieranie za to opłat, ale nie pozwala pobierać opłat za samo oprogramowanie, ponieważ Joomla! jest wolnym oprogramowaniem, jest bezpłatne! GNU GPL zapewnia swobodę dokonywania zmian w oprogramowaniu lub wykorzystywania jego fragmentów w nowych wolnych programach.

Joomla! oferuje bogactwo rozwiązań umożliwiających gromadzenie i publikację: tekstów (aktualności, informacji, materiałów instruktażowych, twórczości literackiej), obrazów – ilustracji i galerii, animacji i klipów filmowych, klipów dźwiękowych, prezentacji.

Standardowe i dodatkowe składniki umożliwiają efektywne wykorzystanie Joomli w: działalności informacyjnej i edukacyjnej: prowadzeniu portali, wortali, e-learningu, prowadzeniu e-bizesu, marketingu, reklamy, promocji, agencji ogłoszeń, etc., prowadzeniu e-Urzędu – udostępnianiu informacji publicznej, obsłudze petentów, rozwijaniu wspólnot – społeczności lokalnych, religijnych, stowarzyszeń, klanów, w wykonywaniu różnych zadań związanych z zarządzaniem serwisem[1]

Jedną z największych zalet Joomli jest możliwość wykonania profesjonalnej strony WWW bez znajomości języka html czy css. Każdy przeciętny użytkownik komputera jest w stanie wykonać własną stronę WWW. Kolejną zaletą jest przejrzystość oraz nie skąplikowana budowa panelu administracyjnego. Następnym plusem jest to, że Joomla jest całkowicie darmowym oprogramowaniem według wcześniej wspomnianej licencji. Wadą tego oprogramowania jest skąplikowana instalacja na komputerze lokalnym, lecz wręcz intuicyjna instalacja na serwerze. Po zainstalowaniu Joomli konieczne jest zainstalowanie dodatkowego oprogramowania np. JCE editor, Phoca Galery czy Phoca download, gdyż standardowe oprogramowanie Joomli nie oferuje nam np. rozwiniętego edytora tekstu oraz programu potrzebnego do utworzenia galerii na stronie. Następną wadą jest mała dostępność oprogramowania do własnego tworzenia skórek. Mniej ambitni skorzystają z gotowych skórek, które znajdują się w internecie, a profesjonalne oprogramowanie do wykonania własnej skórki jest bardzo drogie.

Do opracowania strony Wirtualnej Organizacji Działań użyto Joomle w wersji 1.5.12 wraz z polską nakładką językową. Oprogramowanie jakie zostało dodatkowo zainstalowane w Joomli to JCE editor, Phoca Gallery, Phoca download oraz został zakupiony program do tworzenia profesjonalnych skórek Artisteer 2 dzięki, któremu została stworzona aktualna skóra widoczna na portalu. Dzięki programowi JCE editor otrzymaliśmy profesjonalny edytor tekstowy, dzięki Phoca Gallery mogliśmy utworzyć galerię zdjęć, a dzięki Phoca dowlnoad uzyskaliśmy możliwość wrzucenia plików na serwer, które użytkownicy tej strony mogą pobierać. Na stronie dominuje kolor jasno niebieski, menu jest bardzo rozbudowane. Znajduje się na lewej, prawej stronie oraz na górze. Dodatkowe moduły z jakich skorzystaliśmy to wyszukiwanie, sonda, logowanie, liczba gości aktualnie odwiedzających stronę oraz grafika losowa. Do umieszczania artykułów na serwerze konieczne było stworzenie sekcji, a potem kategorii, do których odpowiednio doczepiane były artykuły, które są na bieżąca aktualizowane.

Podsumowując, Joomla jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób (firm), które chcą zrobić własną, efektywną stronę internetową.


[1] http://www.joomla.pl/

Maciej Skowronek
Maciej Skowronek

10 Comments so far

Markita HindsonPosted on  10:04 pm - paź 7, 2018

Wycena stron internetowych a domen różni się między sobą. Wyceniając strony internetowe algorytmy biorą pod uwagę stronę główną i wszystkie podstrony. Natomiast wycena domen ma za zadanie wycenić samą domenę na podstawie jej popularności w internecie. Automat przy wycenie stron winnien być tak opracowany, aby rozróżniał te dwie metody. Przede wszystkim wszystkie automaty biorą pod uwagę ranking ALEXA, który odrywa jedną z podstawowych ról przy wycenie stron i domen.

http://www.wyceniono.pl

Markita HindsonPosted on  10:08 pm - paź 7, 2018

Ciekawe hmm. Polecam !

http://www.wyceniono.pl

michael kors outletPosted on  10:38 pm - gru 16, 2018

I simply wished to say thanks again. I am not sure what I might have carried out without these suggestions provided by you on my industry. It had been the alarming difficulty in my view, but considering this well-written fashion you treated that took me to weep for gladness. I’m just thankful for this help and as well , trust you comprehend what a powerful job your are providing training other individuals all through your blog. I am certain you have never got to know any of us.
michael kors outlet http://www.michaelkors-outletfactory.us.org

curry 5Posted on  12:35 pm - gru 21, 2018

My wife and i felt fortunate Jordan could round up his studies through your ideas he obtained out of the weblog. It is now and again perplexing to just find yourself releasing guidelines which often other people could have been selling. We really acknowledge we need the writer to be grateful to for this. The explanations you’ve made, the easy site menu, the friendships you make it easier to promote – it’s everything excellent, and it’s really assisting our son and the family consider that the issue is interesting, which is rather indispensable. Thank you for everything!
curry 5 http://www.curry5.us

gucci beltPosted on  8:16 pm - gru 22, 2018

I want to show my thanks to the writer just for bailing me out of such a dilemma. Just after browsing through the internet and obtaining principles which are not pleasant, I thought my entire life was done. Existing without the answers to the difficulties you’ve resolved all through your entire site is a critical case, and the ones which might have adversely affected my entire career if I had not come across the website. Your own personal understanding and kindness in dealing with all the pieces was precious. I’m not sure what I would have done if I had not come across such a stuff like this. I’m able to at this time look forward to my future. Thanks for your time very much for this high quality and effective help. I will not think twice to recommend your web blog to any individual who should get direction about this area.
gucci belt http://www.guccibelt.us.com

longchampsPosted on  11:04 pm - gru 23, 2018

Thanks for all your effort on this web page. Ellie really loves conducting research and it’s simple to grasp why. All of us know all concerning the powerful ways you offer effective items on this web site and therefore invigorate participation from some others on that concern while our favorite daughter is now studying a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You’re carrying out a first class job.
longchamps http://www.longchamp-bags.us.org

yeezy boost 350Posted on  6:32 pm - gru 24, 2018

Thank you for all your labor on this website. Kim enjoys managing investigations and it’s really easy to understand why. A lot of people know all of the powerful ways you convey precious solutions on this blog and in addition cause response from some other people about this situation plus our favorite simple princess has always been studying a lot of things. Take advantage of the rest of the year. You’re carrying out a stunning job.
yeezy boost 350 http://lovebyt.es/yzyboostus

reebok outletPosted on  9:38 pm - gru 25, 2018

My husband and i felt so relieved Louis managed to round up his web research from your ideas he discovered in your weblog. It’s not at all simplistic just to always be freely giving tips which the rest have been making money from. And we also fully understand we need you to give thanks to for that. All of the illustrations you made, the easy blog menu, the relationships you aid to instill – it is most terrific, and it is helping our son and our family imagine that this issue is thrilling, which is tremendously fundamental. Thanks for all!
reebok outlet http://www.reebokoutlet.us.org

monclerPosted on  8:35 pm - gru 26, 2018

My spouse and i felt quite relieved when Chris managed to deal with his researching by way of the ideas he was given while using the weblog. It’s not at all simplistic to simply possibly be releasing points which usually others might have been trying to sell. And now we recognize we have got the website owner to give thanks to for that. Most of the illustrations you made, the simple web site navigation, the friendships you give support to engender – it’s got all exceptional, and it’s really facilitating our son and us feel that this topic is fun, and that is pretty pressing. Thanks for the whole lot!
moncler http://www.monclersoutlet.us.com

hermesPosted on  10:53 pm - gru 27, 2018

I needed to create you a bit of observation to finally say thanks again for your awesome solutions you have shown in this case. This is really surprisingly open-handed with people like you to provide extensively precisely what most people would have marketed as an ebook to make some cash for themselves, precisely considering the fact that you might well have done it in the event you considered necessary. Those points likewise worked to become a fantastic way to be sure that other individuals have a similar eagerness just like my personal own to figure out a lot more with regards to this condition. I am certain there are thousands of more pleasant periods up front for individuals that look over your blog post.
hermes http://www.hermes-handbags.us.com

Leave a Comment